Priboj – Potpećko jezero na Limu 2021. dočekalo je u ružnim slikama, istim onakvim koje sa ove hidroakumulacije kod Priboja nekoliko puta godišnje odu u svijet.

Jezero opet liči na plutajuću deponiju. Pojas oko brane u Potpeću i priobalje zatrpani su stotinama kubika raznog otpada koji je Lim, usled rasta vodostaja, pokupio sa nekoliko nesanitarnih deponija u svom gornjem toku. Potpećem kao i godinama unazad pliva đubre koje je rijeka donijela iz pet opština u Crnoj Gori – Plava, Gusinja, Andrijevice, Berana i Bijelog Polja, te Brodareva i deponije Stanjevine u Prijepolju koja je prije nešto više od mjesec dana zatvorena.

Pribojci znaju – jedan dio tog otpada će potonuti na dno jezera, drugi će preko brane odnijeti rijeka, treći će ostati uz obale. Procjene stručnjaka su da Lim sa nesanitarnih deponija donese u Potpeć oko 40.000 kubika plutajućeg otpada. Oko 40 odsto toga potone, voda ga zauvijek proguta. Dvadeset odsto se zadržava uz obale. Preostalih 40 odsto se nagomilava uz branu HE „Potpeć“, pravi probleme u proizvodnji električne energije i kasnije otiče Limom kroz centar Priboja u Drinu.
U Priboju se nadaju da će ovo biti posljednji put da jezero bude prekriveno smećem. Ljeta ove godine, na inicijativu Ekološkog udruženja „Jastreb“ koje je uradilo projekat vrijedan 130.000 evra, otpočeo je posao na izradnji sajle koja bi prikupljala smeće. Zamišljeno je da se sajla postavi na najužem dijelu jezera i da se otpad koji ona zaustavi prikuplja i transportuje na deponiju. Međutim, zbog nedostatka novca posao je obustavljen.

-Imamo obećanje ministarke Irene Vujović da će država obezbijediti novac za izgradnju sajle i da će radovi početi oko 15. januara. Dok se ne riješi problem sa deponijama u Prijepolju, Brodarevu i u Crnoj Gori, ovo je jedini način da se spriječi prodor optada u Potpećko jezero, – kaže Siniša Laković, predsjednik „Jastreba“.
Blic i PP Media
Discussion about this post