Sandžačke Novine
  • Vijesti
  • SANDŽAK
  • Regija
  • SVIJET
  • Hronika
  • Kolumne
  • Sport
No Result
View All Result
Petak, 24 Marta, 2023
Sandžačke Novine

Ambasada SAD: Radosavljevića suočiti sa pravdom za ubistvo braće Bitići,a ne da prima počasti

3 Jula, 2021
in Aktuelno
0
Ambasada SAD: Radosavljevića suočiti sa pravdom za ubistvo braće Bitići,a ne da prima počasti
0
SHARES
220
VIEWS
Podeli na FacebookPodeli na TwitterPodeli na Whatsapp

Goran Radosavljević Guri bio je na čelu kampa gdje su pronađeni posmrtni ostaci trojice američkih državljana Ilija, Agrona i Mehmeta Bitićija, objavila je ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji na svom Twitter profilu.

Ambasada SAD je reagovala povodom davanja plakete Žandarmerije prvom komandantu ove policijske jedinice u Srbiji Goranu Radosavljeviću Guriju 30. juna, u znak zahvalnosti za uspješnu saradnju.

„On bi trebalo da bude suočen s pravdom, a ne da prima počasti“, zaključuje se u tvitu u kome se prenosi i vijest koju je Radio Slobodna Evropa objavio 30. juna povodom ovog događaja.

Ambasada, takođe, podsjeća da su SAD uvele sankcije Radosavljeviću zbog njegove umiješanosti u ubistva braće Bitići.

Stejt department je Radosavljeviću u decembru 2018. zabranio ulazak u Sjedinjene Američke Države zbog umiješanosti u grubo kršenje ljudskih prava.

“Radosavljević je vjerodostojno upleten u ubistvo braće Bitići 1999. godine, trojice albansko-američke braće koji su ubijeni u Srbiji nakon rata na Kosovu”, navedeno je tada u saopštenju.

Agron, Mehmet i Ili Bitići, državljani SAD koji su se u sastavu “Atlantske brigade” borili na strani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) tokom rata na Kosovu, uhapšeni su po završetku NATO intervencije 1999. godine na granici sa Kosovom zbog ilegalnog prelaska u Srbiju.

Nakon odležane prekršajne kazne od 15 dana pušteni su iz zatvora, ali ih srpska policija odvodi u bazu Specijalnih antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije u Petrovom Selu, koja je bila pod komandom Gorana Radosavljevića – Gurija.

Njihova tijela, sa vezanim rukama i ranama od ispaljenih metaka na potiljcima, otkrivena su u julu 2001. godine u masovnoj grobnici u Petrovom Selu, u istočnoj Srbiji, zajedno sa drugim tijelima kosovskih Albanaca.

Radosavljević je odbacio bilo kakvu odgovornost za smrt braće Bitići.

“Dao sam izjave istražnim organima, hiljadu puta sam o tome pričao, tako da je nonsens da govorim o tome uopšte”, izjavio je Radosavljević za RSE u decembru 2018. Godine.

On je tada rekao da ga odluka Stejt departmenta o zabrani ulaska u SAD “niti interesuje niti pogađa”.

Iz nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo su više puta ukazali da je Goran Radosavljević bio upravnik kampa u Petrovom selu, gdje su braća Bitići ubijeni, te da se bez njegovog znanja ništa tamo nije moglo desiti.

Brat ubijenih, Iljir Bitići je u martu 2018. godine za RSE izjavio da je aktuelni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 2015. godine, na sastanku sa članovima porodice Bitići i bivšim američkim ambasadorom u Srbiji Majklom Kribijem, izneo da je za ubistvo njegove braće odgovoran Goran Radosavljević Guri.

Bitići: Vučić imenovao Gurija kao odgovornog za ubistvo moje braće

Ovi navodi nisu potvrđeni. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je početkom 2019. godine rekao da je ubistvo braće Bitići bio težak zločin i da Srbija radi sve što treba da ispita slučaj i da sigurno neće štiti nikoga ko je počinio zločin.

On je tada potvrdio da je tokom sastanka sa američkim kongresmenima u Minhenu, u februaru te godine, dva puta spomenut nekadašnji policijski rukovodilac na Kosovu Goran Radosavljević Guri.

„Oni su ga u dva navrata spomenuli. Ja sam pitao imate li određenih dokaza, ali dokaze nisam dobio“, rekao je tada Vučić novinarima.

Rasvjetljavanje slučaja braće Bitići do danas je važna tema u odnosima Srbije i SAD.

Predstavnički dom Kongresa SAD je u oktobru 2019. usvojio rezoluciju kojom se od Srbije zahtjeva da riješi slučaj ubistva trojice braće Bitići – Ilija, Agrona i Mehmeta.

Next Post
Kon upozorio: “Novi talas nam ne gine”; I povratak strožih mjera izvjestan

Kon upozorio: “Novi talas nam ne gine”; I povratak strožih mjera izvjestan

Discussion about this post

NAJNOVIJE VIJESTI

Pripadnici MUP-a Novi Pazar uhapsili H.U. kod koga su pronašli pištolj sa 7 metaka

16:27

Zaplenjeno skoro 10.000 paklica cigareta kod Novopazarca u škodu

13:20

Politički predstavnici Bošnjaka na sastanku sa predsednikom skupštine Turske

11:38

Vučić održao hitan sastanak sa ministrom odbrane i načelnikom Vojske

10:57

Priča o starcu i mački koja se davila

10:24

Policajac ranjen kod Zvečana, Petković izjavio da će Srbija razmotriti povratak srpskih policajaca

09:25

Opsedno stanje u Severnoj Mitrovici, ROSU ušla sa 200 specijalaca

22:24

NBS donela odluku: Moguće produženje roka otplate kredita

20:31

NAJČITANIJE

Autobus sa putnicima iz Srbije sletio sa puta kod Zagreba, “zaspao vozač”
HRONIKA

Pripadnici MUP-a Novi Pazar uhapsili H.U. kod koga su pronašli pištolj sa 7 metaka

9 Decembra, 2022, 16:27
Zaplenjeno skoro 10.000 paklica cigareta kod Novopazarca u škodu
HRONIKA

Zaplenjeno skoro 10.000 paklica cigareta kod Novopazarca u škodu

9 Decembra, 2022, 13:20
Politički predstavnici Bošnjaka na sastanku sa predsednikom skupštine Turske
SANDŽAK

Politički predstavnici Bošnjaka na sastanku sa predsednikom skupštine Turske

9 Decembra, 2022, 11:38
Vučić održao hitan sastanak sa ministrom odbrane i načelnikom Vojske
Vijesti

Vučić održao hitan sastanak sa ministrom odbrane i načelnikom Vojske

9 Decembra, 2022, 10:57
Sandžačke Novine

Najnovije vesti. Vesti dana iz Sandžaka i sveta. Aktuelna dešavanja i analize.

Pratite nas:

  • VIJESTI
  • SANDŽAK
  • REGIJA
  • SVIJET
  • HRONIKA
  • KOLUMNE
  • SPORT