Ministrica vanjskih poslova Albanije Olta Xhacka rekla je da će Albanija iskoristiti poziciju u Vijeću sigurnosti Ujedinjeni naroda, između ostalog da unapredi i “poziciju Kosova”, “kao i proces priznavanja i članstva u međunarodnim organizacijama”.
Albanija je od subote, po prvi put, nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, u ime grupe istočnoevropskih zemalja.
Među pet novih nestalnih članica s dvogodišnjim mandatom, koje su izabrane u junu prošle godine, nalaze se i Brazil, Gabon, Gana i Ujedinjeni Arapski Emirati, prenosi Beta.
Vijeće sigurnosti UN-a ima 15 članica, od kojih je pet stalnih, s pravom veta – Francuska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija, a deset se bira na period od dvije godine, ali tako da se svake godine zamjenjuje po pet članica.
Neparnih godina u Vijeće sigurnosti UN-a ulaze po jedna zemlja iz Afrike, Azije i Latinske Amerike i dvije iz grupe zapadnih zemalja, a parnih godina dvije zemlje iz Afrike i po jedna iz Azije, Latinske Amerike i Istočne Evrope.
Od novih nestalnih članica najviše iskustva ima Brazil, kome je ovo 11. dvogodišnji mandat u Vijeću sigurnosti, a najmanje Albanija, čiji će predstavnik prvi put sjediti u tom tijelu.
Gabon i Gana ranije su tri puta birani za nestalne članice, a Ujedinjeni Arapski Emirati jednom.
Više od trećine zemalja članica UN-a nikada nisu bile zastupljene u Vijeću sigurnosti UN-a.
Među njima su i Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.
Bivša SFR Jugoslavija je četiri puta bila nestalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, a od njenog raspada su, kao samostalne države, članice tog tijela do sada bile Slovenija (1998-99), Hrvatska (2008-09) i Bosna i Hercegovina (2010-11).
Nove nestalne članice Vijeća sigurnsti UN-a od 1. januara 2022. godine pridružit će se Indiji, Irskoj, Keniji, Meksiku i Norveškoj, koje su nestalne članice od prošle godine.
Discussion about this post