Po broju preminulih stanovnika, za Srbiju je prošla godina bila najgora od Drugog svetskog rata, a prema statistici dnevno smo gubili 200 stanovnika, odnosno ukupno 136.000. Zabeležen je i neznatan rast broja novorođenih – 62.062, ali to nije smanjilo negativni priraštaj, jedan od najvećih u poslednjih nekoliko decenija. Naučni savetnik u Institutu za drušvene nauke, demograf Vladimir Nikitović kaže za N1 da epidemija koronavirusa jeste ključni okidač za takve brojke, ali da mi već 60 godina imamo nedovoljan broj rođenih, a korona je na najgori mogući način pokazala i da je zdravstveno stanje nacije na vrlo lošem nivou, što je još veći problem.
„S druge strane, uticaj korone će proći, i pašće procenat smrtnosti. Vrlo brzo će se nakon završetka pandemije stanovništvo Srbije vratiti na trendove pre nje… Ne možemo sanjati o milionima ljudi koje smo imali ranije, ali možemo da utičemo na kvalitet življenja i to bi trebalo da bude glavni fokus u narednom periodu“, ukazuje demograf u Danu uživo na TV N1
On dodaje da se demografski trendovi sporo menjaju, “što verovatno odbija donosioce odluka od ozbiljne akcije po tom pitanju, uglavnom se sprovode neke kozmetičke mere”.
Nikitović ukazuje da se negativni prirodni priraštaj pre svega odražava na nepovoljnu starosnu strukturu i da je nova demografska realnost da se smanjivanje broja stanovnika neće zaustaviti.
Navodi da je danas životni vek produžen, i da u takvim okolnostima treba raditi na pobošljanju zdravstvenog stanja, kvalitetnijim životom u starijem dobu, ali i na merama kako da se smanji emigracija.
“Mi skoro da nemamo nikakvu strategiju po tom pitanju”, upozorava Nikitović.
Discussion about this post